چگونه زیستن!

رازهای برای خوب زیستن«مشاوره»

چگونه زیستن!

رازهای برای خوب زیستن«مشاوره»

بسم الله الرحمن الرحیم


ارکان خانواده

خانواده دو رکن فیزیکی دارد و دو رکن معنوی که آن دو رکن فیزیکی را به یکدیگر پیوند می‏دهد. دو رکن فیزیکی خانواده را دو همسر یعنی زن و شوهر تشکیل می‏دهند و دو رکن معنوی آن محبت و گذشت است. دورکن اول بدنه و اسکلت خانواده را می‏سازند و دو رکن دوم مانند روح و جان خانواده می‏باشند. لذا اگر خانواده‏ای از این دو نعمت محروم شد، همانند کالبد بدون روح خواهد بود که هیچ اثر و ثمره‏ای ندارد.
اسلام برای تحقق دو رُکن معنوی و تحکیم بنیان و اساس خانواده، علاوه بر بیان اخلاق خانواده که در بخش بعدی خواهد آمد، در انتخاب دو رُکن فیزیکی هم معیارهایی تعیین کرده است؛ که انتخاب همسر باید بر اساس آن معیارها باشد؛ تا پایه‏های خانواده استوار شده و زمینه برای رسیدن به اهداف تشکیل خانواده، فراهم شود.
اسلام اجازه نمی‏دهد کسی چشم بسته و بر اساس خواهشهای نفسانی تشکیل خانواده بدهد؛ که موجب ناکامی، فروپاشی و یا بی‏ثمر شدن خانواده گردد. بلکه انسان را راهنمایی کرده و ترغیب می‏کند تا با بررسی و دقت کافی و احراز معیارهای دینی اقدام به انتخاب همسر نماید.

طلبه سطح 3حوزه و مشغول به کار تبلیغی در یکی از استان های جنوبی کشور می باشم با توجه به حضور یازده سال در مناطق مختلف با موضوعات متعددی در زمینه خانواده (ازدواج-روابط و...)روبه رو شده و هر کدام از این موضوعات شیرینی و یا تلخی خاص خود را داشته که ان شاء الله سعی خواهم نمود در کنار مطالب ذکر شده موضوعات را قرار داده و از نظرات دوستان بزرگوار بهره مند شوم.
آرزوی توفیق برای همه دوستان عزیز و بزرگوار

احسان حسینی